YOZGAT ADLİYESİ

 
 

HAVA DURUMU

YOZGAT
 

Denetimli Serbestlik Nedir ?

Denetimli serbestlik, "Mahkemece belirtilen kosullar ve süre içinde, denetim ve denetleme plani dogrultusunda süpheli, sanik veya hükümlünün toplumla bütünlesmesi açisindan ihtiyaç duydugu her türlü hizmet, program ve kaynaklarin saglandigi toplum temelli bir uygulamayi" ifade etmektedir. Diger bir ifadeyle denetimli serbestlik, hükümlülerin suç islemesine neden olan davranislarinin düzeltilerek, tekrar suç islemelerinin önlenmesi, ceza infaz kurumundan saliverilen hükümlülerin takip edilmesi, madde bagimlilarinin rehabilitasyonu, magdurlarin ugradiklari zararin giderilmesi ve bu yolla toplumun korunmasidir.

Temel Ilkelerimiz

   Insan onuruna saygi ve dürüstlük : Denetimli serbestlik ve yardim ile koruma hizmetlerinde görev alanlar; insan haklarina saygi, dürüstlük ve kararlilik çerçevesinde hareket eder; görevlerini yerine getirirken asagilayici, onur kirici veya küçük düsürücü davranislarda bulunamaz.

   Gizlilik : Denetimli serbestlik ve yardim ile koruma hizmetlerinde görev alanlar; suçtan zarar gören, süpheli, sanik, hükümlü ya da bunlarin ailesi hakkinda ögrenmis oldugu bilgilerin veya düzenledigi raporlarin gizliligini korumak zorundadir. Bu bilgiler kanunun zorunlu kildigi hâller disinda hiçbir kurum ve kisiye verilemez.

   Tarafsizlik : Denetimli serbestlik ve yardim ile koruma hizmetlerinde görev alanlar; görevleri ile ilgili belgeleri inceleyebilir; ancak buradan elde ettigi bilgilerle ilgili olarak sorusturmanin gizliligi ilkesine uymak, tarafsizligina gölge düsürecek davranis ve iliskilerden kaçinmak ve davanin taraflarina esit uzaklikta olmak zorundadir.

   Çocugun yüksek yarari : Denetimli serbestlik ve yardim ile koruma hizmetlerinde görev alanlar; yetiskin ve çocuklar hakkinda yürütülecek islemler ayri ayri yapilir ve çocuklarin yüksek yararinin korunmasina özen gösterilir.

 

 

Yozgat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Resmi Web Sitesi @ 2014 Tüm Hakları Saklıdır

Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, izinsiz kaynak gösterilemez ve yayınlanamaz.

Web Tasarım Cihat ÇANAK Denetimli Serbestlik Müdürü